Jak znaleźć pierwszą pracę w IT

Jak znaleźć pierwszą pracę w IT?

                     Z dnia na dzień kandydatów chętnych rozpocząć karierę jako tester oprogramowania przybywa a tym samym liczba chętnych na stanowisko juniora rośnie. Ciężko oprzeć się wrażeniu, iż znaleźć pracę w IT czy nawet staż jest coraz trudniej. Wśród chętnych są nie tylko absolwenci szeroko pojętych studiów informatycznych jak i ci, którzy do tej pory z branżą IT niewiele mieli do czynienia ale są zdeterminowani by odmienić swoją karierę. Jak więc znaleźć pierwszą pracę w IT? W tym poście postaram się podać kilka sposobów i wskazówek opartych na moich doświadczeniach kiedy to szukałam pierwszej pracy jako tester oprogramowania. Większość z podanych informacji może wydawać się oczywista, ale gdy sama stawiałam pierwsze kroki w IT, to każda wskazówka była cenna. A jeśli ktoś zna jeszcze inne metody poszukiwania zatrudnienia to zachęcam do pozostawienia komentarza.

Na początku przytoczę najważniejszą zasadę, którą usłyszałam od doradcy zawodowego: szukanie pracy to też praca. Aby znaleźć pierwszą pracę w IT, czy jakąkolwiek pracę, nie wystarczy wpisać danej frazy w google i kliknąć Wyślij CV. Szukanie pracy jest zajęciem czasochłonnym i wymaga codziennego przeglądania ofert pracy ale również ofert kursów, stażów czy programów szkoleniowych, aż do skutku. Warto z góry założyć, że poświęcimy dziennie nawet kilka godzin na szukanie pracy. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem poszukiwanie pracy jest łatwiejsze, a gdy jesteśmy już specjalistami w swojej dziedzinie to rekruterzy sami będą nas szukać. Ale na początku musimy włożyć w to trochę wysiłku. Oczywiście jeśli ktoś ma szczęście to może dostać pracę i za pierwszym wysłanym CV, ale niestety w większości przypadków trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Potrzeba czasu na znalezienie pracy

Musimy pogodzić się też z myślą, że jeśli nie posiadamy żadnego doświadczenia albo przebranżawiamy się, to niekoniecznie od razu znajdziemy pracę na stanowisku juniora więc będziemy musieli zacząć od stażu czy praktyk. Wiąże się to nierzadko z niskim wynagrodzeniem na starcie, ale za to otrzymujemy wiedzę i cenne doświadczenie. 

Kiedy poszukujemy pierwszej pracy w nowej branży to ciężko być wybrednym. Oczywiście warto szukać oferty firmy, w której chcielibyśmy pracować i która nas interesuje, ponieważ wtedy będziemy bardziej zmotywowani aby dostać pracę, co z pewnością będzie widoczne na rozmowie kwalifikacyjnej. Jednak gdy szukamy pierwszej pracy w nowej branży nie możemy się ograniczać a wręcz powinniśmy zwiększać swoje szanse na zatrudnienie wysyłając CV do wszystkich firm oferujących stanowisko juniora czy stażysty. Jeśli podane wymagania w ofercie przewyższają nasze umiejętności to powinniśmy wykonać dwie rzeczy: zapisać te umiejętności na listę tematów do nauki oraz … wysłać swoje CV.

Apply nowPodane wymagania to przeważnie opis idealnego kandydata. Nic dziwnego, każdy chciałby zatrudnić jak najlepszego pracownika, z dużym doświadczeniem i obszerną wiedzą. Jednak nie oznacza to, że jesteśmy z góry na straconej pozycji. Może posiadamy jakiś punkt w CV, który przykuje uwagę rekrutera i da nam szansę na rozmowę. Zawsze należy próbować, bo nigdy nie wiemy kogo tak naprawdę szuka rekruter. Zdarza się, że wybierany jest kandydat z nieco mniejszym zapleczem technicznym ale za to z silnymi umiejętnościami miękkimi, charyzmą i bogatym doświadczeniem z innych branż, które może być równie dobrze wykorzystane w testowaniu oprogramowania. Należy jednak pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy: dostosowaniu CV i listu motywacyjnego do oferty i wymagań w konkretnej firmie. Choćbyśmy mieli napisać 50 wersji CV, moim zdaniem warto. Pokazuje to, że jesteśmy uważni, dokładni i traktujemy pracodawcę/rekrutera z szacunkiem. 

A teraz przejdźmy do konkretów – gdzie szukać, aby znaleźć pierwszą pracę w IT?
Social media

1. Grupy na Facebooku.

Jeszcze kilka lat temu ogłaszanie się na Facebooku nie było aż tak popularne jak teraz. Rekruterzy chcą przykuć naszą uwagę nawet podczas tzw. porannego przeglądania fejsa. Jeśli chodzi o branżę IT to grupy dostępne na Facebooku są ogromnym źródłem świeżutkich ofert. Ogłoszenia są zamieszczane nie tylko przez rekruterów ale również przez pracowników poszczególnych firm, w których jest prowadzona rekrutacja. Oferty pracy znajdziemy między innymi na grupach:

-QA Tester – oferty pracy
-Praca w IT dla Stażystów i Juniorów (IT Jobs for Intern/Junior)
-Praca w IT – Junior/Staż (grupa portalu Nofluffjobs.com)
-Praca- Kariera It
-Testowanie oprogramowania – PRACA, Ogłoszenia

Godnymi uwagi są też grupy:
-Testowanie oprogramowania
-Tester oprogramowania – wsparcie na starcie

2. Kandydat z polecenia.


Jest to chyba najlepsza opcja ubiegania się o pracę lub staż, kiedy pracownik firmy poleca nas jako kandydata. Warto więc sprawdzić czy nie mamy wśród znajomych osoby, która pracuje w branży IT i podpytać, czy czasem w ich firmie nie jest prowadzona rekrutacja. Startując jako kandydat z polecenia zyskujemy zaufanie rekruterów, gdyż ktoś za nas poręczył i przedstawił nas jako dobrego kandydata na konkretne stanowisko. Polecający również na tym korzysta, ponieważ obecnie firmy mają specjalne programy poleceń, oferujące niemałe bonusy za polecenie dobrego kandydata. Jeśli kandydat okaże się naprawdę mocnym zawodnikiem to zyskuje na tym również pracodawca, bo mimo ogromnej liczby zainteresowanych stanowiskiem tester oprogramowania, to wbrew pozorom o dobrego pracownika nie aż tak łatwo.

Kandydat z polecenia
aplikuj

3. Portale z ogłoszeniami o pracę.


Poza standardowymi portalami z ogłoszeniami o pracę, jak
pracuj.pl, praca.pl czy olx.pl,
istnieje kilka portali dedykowanych branży IT.

Pierwszą pracę w IT możemy znaleźć między innymi na:
justjoin.it,
nofluffjobs.com,
bulldogjob.pl 
jobsforgeek.com

Ale nie zapominajmy również o wyszukiwarce Google! Oferty mniejszych firm można często wyszukać wpisując odpowiednią frazę w wyszukiwarce, np. Tester oprogramowania  + miasto, które nas interesuje.

4. LinkedIn 

To miejsce gdzie nie tylko możemy znaleźć ofertę pracy, ale również stworzyć wirtualne CV i udostępnić je rekruterom, dzięki czemu oni sami mogą nas odnaleźć. Profil na LinkedIn to pozycja obowiązkowa. Im więcej dodamy informacji na temat naszych umiejętności, tym większe szanse na to, że ktoś nas zauważy.

linkedin

5. Kursy, szkolenia i projekty unijne.


Jak wspomniałam w poprzednim poście (Droga do IT), ciekawą formą rozwoju i zdobycia pierwszego doświadczenia są projekty unijne. Ja miałam okazję zapoznać się z projektem Pozytywna Energia w IT, który był prowadzony na terytorium województwa Śląskiego. Projekt rozpoczynał się serią spotkań z doradcą zawodowym, który pomagał opracować CV, list motywacyjny oraz pomagał przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych. Szkolenia rozpoczynał 5-cio dniowy kurs ECDL, kończący się egzaminem. Następnie uczestnik wybierał pomiędzy trzema ścieżkami rozwoju: tester oprogramowania, inżynier wymagań oraz analityk biznesowy. Specjalizacyjny kurs trwał 10 dni i również kończył się egzaminem z certyfikatem. Po zdanym egzaminie, uczestnik kursu ma możliwość udania się na 3-miesięczny, płatny staż. Szkolenia są w całości finansowane, co stanowi niewątpliwy plus obrania takiej drogi do IT, gdyż wszystkie szkolenia z certyfikatami w branży IT są raczej dość kosztowne.
Warto szukać tego typu projektów, ponieważ przez cały okres trwania edycji dostajemy nie tylko wiedzę i możliwość uzyskania certyfikatu, ale również opiekę doradcy zawodowego i sporą szansę na staż.

Unia

6. Szkolenia i akademie testowania.


Czasami firmy zamiast przeprowadzać standardową rekrutację, decydują się na zorganizowanie kursu praktycznego dla kilku/kilkunastu kandydatów, z których najlepszy dostaje ofertę stażu. Nawet jeśli nasz udział w takim kursie nie skończy się otrzymaniem propozycji zatrudnienia, to jest to z pewnością dobra metoda na zdobycie doświadczenia.
Inne firmy natomiast organizują płatne akademie testowania, po których jest możliwość zatrudnienia w ich firmie, np. Sii, Testuj.pl

bądź proaktywny

7. Pisanie bezpośrednio do firm z branży IT.

Jest to mniej wygodna opcja, aczkolwiek nadal stosowana. Jeśli firmy nie mają w danym momencie otwartej rekrutacji, można mimo to wysłać swoje CV wraz z listem motywacyjnym i informacją, iż wiemy o braku aktualnych ofert pracy, ale może potrzebny jest w firmie stażysta lub mogą nasze CV wrzucić do bazy kandydatów i wykorzystać je w przyszłej rekrutacji. Niektórzy mogą uznać to za narzucanie się a inni jako bycie proaktywnym.

8. Pay per bug.

Okres od wysłania pierwszego CV do dostania pierwszej pracy może wynosić kilka miesięcy a nawet dłużej. Warto wykorzystać ten czas zapisując się na platformy, gdzie możemy dostać wynagrodzenie od znalezionego błędu w aplikacji. O tych platformach wspominałam już w poprzednim poście: test IO, uTest, Beta Family, Testbirds. Nie jest to do końca standardowe zatrudnienie o jakie nam chodziło, ale z pewnością jest to dobry sposób na zdobycie doświadczenia a przy okazji możemy dostać wynagrodzenie.

szukanie pracy

Szukanie stażu czy pierwszej pracy w IT może okazać się sporym wyzwaniem. Przy ciągle rosnącej liczbie osób zainteresowanych wejściem do branży ważne jest aby być proaktywnym i korzystać z wielu opcji na rozpoczęcie kariery. Staż czy pierwsza praca jako tester oprogramowania cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem, gdyż jest kluczem do naszej przyszłej kariery. 

Zadając sobie pytanie: jak znaleźć pracę w IT, nie możemy również zapominać o podstawowej sprawie jaką jest przygotowanie dobrego CV i listu motywacyjnego. O tym jak napisać dobre CV przeczytasz w kolejnym wpisie.

 

O dodatkowych sposobach na szukanie pracy w IT przeczytasz w tym poście.

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz być z nami na bieżąco
zapisz się na nasz darmowy newsletter!

Z pozdrowieniami,

Nauczyciel w IT

Logo nauczyciel w IT