Jak szukac pracy

Jak znaleźć pracę w IT - wskazówki i porady część 2

W dzisiejszym poście podrzucam dodatkowe pomysły i uwagi jak znaleźć pracę w IT. Poprzedni wpis o tym, jak i gdzie szukać pracy znajdziesz tutaj. Jak wiadomo, im więcej możliwości – tym lepiej. Znaleźć pierwszą pracę czy staż w IT nie jest już tak łatwo. Kandydatów i chętnych wciąż przybywa. Czasami można nawet usłyszeć hasło “to nie jest czas dla juniorów”, ale ten temat poruszę w jednym z kolejnych postów. Dlatego jeżeli jesteśmy pewni, że chcemy pracować w branży IT, to warto próbować każdej drogi i wykorzystać każdą możliwość.

 

targi pracy

Targi pracy

Jedną z metod szukania pracy jest branie udziału w targach pracy, które są regularnie organizowane w wielu miastach, na terenie uczelni lub na większych przestrzeniach. Targi pracy dają możliwość zarówno pracodawcom do przedstawienia firmy i aktualnych ofert pracy oraz kandydatom na przedstawienie swojej osoby. Poprzez udział w takich targach możemy dowiedzieć się o danej firmie zdecydowanie więcej niż z internetu oraz poznać osoby, które pracują w tych firmach. Mimo iż w dzisiejszych czasach aplikujemy głównie online, to warto mieć ze sobą parę kopii CV (o tym, jak napisać CV na stanowisko junior tester przeczytasz w poprzednim wpisie). Nawet jeśli nie zostaniemy uwzględnieni podczas obecnej rekrutacji, to jest szansa, że trafimy do bazy kandydatów i będziemy mogli wziąć udział w przyszłych rekrutacjach. W tym roku po raz drugi biorę udział w targach pracy w charakterze promocji firmy i polecam udział w tego typu wydarzeniach. Nie wiadomo, czy na targach pracy znajdziemy firmę, która nas zatrudni, ale z pewnością jest to sposób na zaprezentowanie się, poznanie firmy i zwiększenie szansy na znalezienie pracy.

Meetup

meetup - spotkanie branżowe IT

W jednym z moich postów wspominałam już o meetupach jako sposobie na poszerzanie swojej wiedzy. Ale meetupy to nie tylko wykłady. To przede wszystkim wydarzenia, które mogą być świetną okazją do poznania ludzi z branży IT. Nigdy nie wiemy, czy podczas przerwy na kawę nie poznamy osoby która akurat szuka stażysty do swojej firmy lub zna osobę, która właśnie poszukuje pracowników. Może nie jest to miejsce, gdzie będziemy rozdawać swoje CV, ale na pewno możemy poznać ciekawe osoby i w razie czego wymienić się kontaktami. 

Pośród meetupów, na które staram się uczęszczać jest WarszawQA (http://www.warszawqa.pl/).
Podczas 30-go meetupu WarszawQA poruszono temat edukacji testera ale również kilka sposobów na to, jak zacząć oraz gdzie szukać pracy.  Meetup jest dostępny w formie podcastu, a znajdziecie go pod tym linkiem:
https://podcasttestowanie.pl/warszawqa-edukacja-testera/

Tester gier

tester gier komputerowych

Jak zostało wspomniane podczas tego spotkania, ciekawym sposobem na wejście do branży jest rozpoczęcie kariery jako tester gier. Oferty pracy na testera gier są często ignorowane, gdyż może się to wydawać mniej prestiżowe i mniej poważne niż testowanie oprogramowania. Jest to błędne założenie. Na takim stanowisku z pewnością dużo się nauczymy i często łatwiej też na takie stanowisko się dostać. Tester gier wcale nie oznacza łatwej pracy. Nie warto wykluczać tej opcji, szczególnie na start.

 

kariera w IT małymi krokamiCzasami można usłyszeć o sposobie zmiany branży małymi krokami.

Mam na myśli zaczynanie od innego stanowiska w branży IT, postrzeganego jako nieco łatwiejsze, o mniejszych kryteriach na start, a potem zmianie na docelowe stanowisko. Ma to oczywiście swoje plusy, ale niekoniecznie musi to być też łatwa droga. Jeśli obawiamy się, iż poszukiwania pracy już trwają zbyt długo, to możemy spróbować zacząć od innego stanowiska w branży IT by poznać ogólną specyfikę branży. Każde doświadczenie w IT będzie działało na naszą korzyść, jednak musimy pamiętać, że nic nie zastąpi nam doświadczenia w samym testowaniu.

 

Wykorzystaj swoje doświadczenie

wykorzystaj doświadczenie w szukaniu pracy w ITJak już wspominałam we wcześniejszych postach, warto pamiętać, że nasze dotychczasowe doświadczenie może nam bardzo pomóc w tym, aby znaleźć pierwszą pracę w IT. Musimy się zastanowić, w jakich obszarach już mamy wiedzę, doświadczenie i w czym sprawdzilibyśmy się najlepiej. Jeśli pracowaliśmy w banku, to na pewno będzie to nasz dodatkowy atut jeśli złożymy aplikację na ofertę testera aplikacji bankowych. Każda wiedza dziedzinowa odpowiednio wykorzystana będzie działała na naszą korzyść.
Naszym atutem może też być bardzo dobra znajomość języków obcych. 

Baza firm, do których aplikujemy

Podczas szukania pracy warto poświęcić chwilę na samą organizację poszukiwań. Jeśli aplikujemy do wielu firm, bardzo przydatne jest stworzenie sobie bazy firm, do których wysłaliśmy CV. Kluczowe informacje, po których łatwiej będzie nam identyfikować firmy to: nazwa firmy, wymagania, adres firmy, link do oferty, widełki płacowe oraz informacje dodatkowe, ułatwiające nam szybkie rozpoznanie firmy. Tworząc taką bazę nie będziemy musieli zastanawiać się, co to była za firma, jakie miała wymagania i widełki płacowe gdy rekruter do nas zadzwoni i zaprosi na rozmowę.  Po prostu wyszukamy firmę w bazie i już wszystko wiemy. Bardzo praktyczny pomysł na bazę firm podaje Waldemar Szarfaniec na blogu związanym z tematyką testowania oraz ze wskazówkami jak znaleźć pracę w IT:
https://www.wyszkolewas.com.pl/jak-szukac-pracy/.

szukanie pracy w IT

 

Niestety nie jest już tak łatwo znaleźć pierwszą pracę w IT, szczególnie jeśli zmieniamy branżę. Jednak nie jest to zadanie niemożliwe, czego dowodem jest chociażby historia Nauczyciela w IT. Potrzeba odpowiedniej motywacji, chęci do nauki i rozwoju oraz odpowiednich poszukiwań, na wszelkie sposoby. Powodzenia!

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz być z nami na bieżąco
zapisz się na nasz darmowy newsletter!

 

Z pozdrowieniami,

Nauczyciel w IT

Logo nauczyciel w IT