Zarobki w IT

Zarobki w IT: gdy praca się opłaca

           Nie jest to żadną tajemnicą, że branża IT jest dość dochodowa. I chociaż wokół zarobków w IT krąży wiele mitów i legend, to jedno jest pewne: w tej branży można dobrze zarobić. Oczywiście nie od razu i nie bez wysiłku. Kandydaci często o tym zapominają, że osoby, które teraz w ogólnym pojęciu zarabiają dużo, wcześniej musiały się równie dużo napracować.

Pieniądze oczywiście nie powinny być główną motywacją do podjęcia pracy, bo przecież ważne jest też powołanie, pasja, samorealizacja. Owszem, ale samo powołanie nie jest jednoznaczne z możliwością samodzielnego utrzymania się. Nie ma nic w tym złego, że ludzie chcą zarabiać więcej, że zamiast narzekać, że w Polsce wszystko takie drogie a wypłaty takie niskie, to próbują się rozwijać i szukać innych możliwości.


Obrazek ilustrujący cytat w kształcie prostokątnymPolskie przysłowie głosi: ‘gdzie się z chęcią zejdzie praca, tam się hojnie trud opłaca’. I pewnie jest to prawda, gdyż osoby bardziej zaangażowane, ambitne i chętne do pracy w końcu zostają zauważone i docenione. Jednak nie zawsze się to sprawdza. Czasem choćbyśmy nie wiadomo jak się starali, w niektórych zawodach nie ma możliwości na większe zarobki. I można tutaj wymienić sporą listę zawodów, którym ‘należy się’ wyższe wynagrodzenie, bo praca albo ciężka, albo niedoceniona, ale niestety same roszczenia i strajki nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty.

Obrazek ilustrujący cytat w kształcie kołaInne przysłowie głosi: ‘nie miła jest taka praca, za którą nie bywa płaca’. Można się oszukiwać na różne sposoby, ale jeśli inwestujemy dużo czasu i energii w naszą edukację, jesteśmy zawsze zaangażowani i zdolni do poświęceń dla pracy, która nie przynosi godziwych albo oczekiwanych zarobków, to z czasem nasza motywacja słabnie.

Nic więc dziwnego, że branża IT przyciąga coraz więcej osób, które do tej pory nie miały z nią nic wspólnego a chciałyby spróbować swoich sił. Praca w IT jest nie tylko fascynująca ale również opłacalna.

 

Czynniki wpływające na wynagrodzenie w branży IT:

Czynniki wpływające na wynagrodzenie w branży IT-doświadczenie i staż pracy
-rodzaj stanowiska
-umiejętności
-wykorzystywane technologie
-rodzaj umowy
-wielkość firmy
-lokalizacja firmy
-wykształcenie

 

Ile zarabia tester oprogramowania?

Ze względu na rosnące zainteresowanie branżą IT i samym zawodem testera, coraz trudniej jest wejść do branży a zarobki na sam start mogą być dość niskie. W przypadku przebranżowienia się, trzeba brać pod uwagę, że pierwsze miesiące a nawet pierwszy rok to głównie nauka nowego zawodu i to pracodawca w nas inwestuje. Jednak wraz ze zdobywanym doświadczeniem i stażem pracy, możemy liczyć na dużo wyższe wynagrodzenie. Ważną informacją jest fakt, że testerzy automatyzujący zarabiają nieco więcej niż testerzy manualni.


Jeśli zaczynamy od stażu to tutaj może być bardzo różnie. Zdarzają się oferty za 2000 brutto i za 3500 brutto, zależnie od firmy i ich wymagań. Młodszy tester oprogramowania może liczyć już na większe zarobki. Według portalu pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie młodszego testera oprogramowania to 4500 zł brutto
https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska/it-rozwoj-oprogramowania/junior-software-tester#link-salary-varibles-info 

Według portalu nofluffjobs.com, mediana zarobków brutto dla junior testera to 4000 – 5000 zł. Jeśli awansujemy na ‘Mida’, czyli kogoś z większym doświadczeniem, np. dwuletnim, to możemy liczyć już na znacznie większe kwoty. Jak podaje pracuj.pl, przeciętne wynagrodzenie to 7900 zł brutto
https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska/it-rozwoj-oprogramowania/tester-oprogramowania
a nofluffjobs.com podaje, że zarobki mieszczą się między 7000 a 12 000 brutto.
https://nofluffjobs.com/blog/czym-sie-zajmuje-i-ile-zarabia-tester-oprogramowania/

 W przypadku pozycji seniorskiej, stawka odpowiednio już rośnie ale przeważnie jest to kwota 5-cio cyfrowa:
Pracuj.pl podaje przeciętne zarobki jako 10 500 zł brutto
https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska/it-rozwoj-oprogramowania/tester-oprogramowania-ekspert
Natomiast nofluffjobs.com podaje zakres 10 000 – 14 000 zł brutto.
https://nofluffjobs.com/blog/czym-sie-zajmuje-i-ile-zarabia-tester-oprogramowania/


Jakie zawody poza testerem oprogramowania znajdziemy w IT?

Wybór

 

Niestety zarobki nauczycieli wypadają przy tym dosyć słabo. Praca nauczyciela jest pod wieloma względami niedoceniana, mimo że tak ważna dla całego społeczeństwa. Jeśli trafiła tu osoba, która nie wie jak wygląda wynagrodzenie nauczycieli, wrzucam dla porównania kwoty brutto:

nauczyciel stażysta – 2 538 zł,
nauczyciel kontraktowy – 2 611 zł,
nauczyciel mianowany – 2 965 zł,
nauczyciel dyplomowy – 3483 zł.

Na zarobki nauczyciela wpływa stopień awansu zawodowego, ale również do pensji mogą być doliczone różne dodatki, między innymi:

Nauczyciel-za wysługę lat
-tzw. dodatek funkcyjny czyli np. za wychowawstwo,
-dodatek motywacyjny
-dodatek wiejski
-dodatek za wyróżniającą się pracę
-dodatek za warunki pracy

Wynagrodzenie średnie to:

nauczyciel stażysta – 3 338 zł,
nauczyciel kontraktowy – 3 705 zł,
nauczyciel mianowany – 4 806 zł,
nauczyciel dyplomowany – 6 141 zł.

Poza wynagrodzeniem, pracownicy branży IT mogą również liczyć na szereg benefitów, które zostaną opisane w osobnym poście.

 

Myślę, że ten wpis w pewien sposób pokazuje skąd taki wzrost ogólnego zainteresowania branżą IT. Wachlarz zawodów w tej branży jest dość szeroki i moim zdaniem praca jest bardzo ciekawa, wymagająca i przede wszystkim rozwijająca. A jeśli lubimy to, co robimy,  jesteśmy w tym dobrzy i chcemy cały czas się doskonalić, to dlaczego mielibyśmy nie dostawać za to odpowiedniej sumy pieniędzy? Pieniądze oczywiście nie są najważniejsze, ale praca powinna dawać zarówno satysfakcję, jak i satysfakcjonujące wynagrodzenie.

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz być z nami na bieżąco
zapisz się na nasz darmowy newsletter!

Z pozdrowieniami,

Nauczyciel w IT

Logo nauczyciel w IT

Inne źródła:
IT
https://wynagrodzenia.pl/artykul/zarobki-testerow-oprogramowania-w-2018-roku
http://testerzy.pl/baza-wiedzy/analiza-zarobkow-testerow-2018-czesc-i
http://testerzy.pl/baza-wiedzy/analiza-zarobkow-testerow-2018-czesc-ii
http://testerzy.pl/baza-wiedzy/analiza-zarobkow-testerow-2018-czesc-iii
https://nofluffjobs.com/blog/oferowane-zarobki-w-it-w-2018-roku-ile-zarabia-programista-w-polsce-infografika/
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/zarobki-w-it-pensje-programistow-2018/s5jl20l
https://dailyweb.pl/czym-sie-zajmuje-i-ile-zarabia-tester-oprogramowania/

Nauczyciele
https://www.gov.pl/web/edukacja/kolejny-wzrost-wynagrodzen-rozporzadzenie-w-sprawie-wysokosci-minimalnych-stawek-wynagrodzenia-zasadniczego-nauczycieli-podpisane
https://www.infor.pl/prawo/zarobki/wysokosc-zarobkow/2962970,Wynagrodzenia-nauczycieli-od-1-wrzesnia-2019-r.html