Czy nadaje się do IT obrazek

Czy nadaję się do IT?

               Branża IT to świat dla ludzi ambitnych, wymagających dużo od siebie i od świata, lubiących się uczyć, skrupulatnych i dokładnych, ale zarazem kreatywnych i otwartych na nowe wyzwania. Jednak czy każdy nadaje się do IT? Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że IT należy tylko i wyłącznie do osób z wykształceniem technicznym, do umysłów typowo ‘ścisłych’. 

Dziś, branża IT nie tylko oferuje przeróżne stanowiska, niekoniecznie ściśle związane z programowaniem, ale również jest otwarta na osoby spoza branży. Pod warunkiem, że są wystarczająco zmotywowane, chętne do nauki i chcą udowodnić, że potrafią wnieść coś wartościowego do wcześniej nieznanego im świata IT.

Mind obrazekW czasach gdy nie wystarczy by program działał, ale też musi przyciągać uwagę użytkownika, być wygodny w użyciu i budzić pozytywne emocje, coraz bardziej doceniane są też umiejętności miękkie i cechy tych osób, które do tej pory określały siebie jako ‘humanistów’. 

Stąd też różnorodne zaplecze testerów oprogramowania. Wśród nich znajdziemy byłych psychologów, terapeutów, fizjoterapeutów, księgowych czy właśnie nauczycieli.

Potwierdza to post na portalu BrandsIT.,  który również podaje, iż w Polsce ciągle mamy deficyt specjalistów IT.
Post dostępny pod linkiem:
https://brandsit.pl/tester-oprogramowania-twoja-nowa-praca/

Wymagania na poszczególne stanowiska są różne. Na niektórych będą wymagane umiejętności analityczne i umiejętności miękkie, a inne stanowiska wymagają wysokich kompetencji technicznych. Jak już wspomniałam w poście cechy dobrego testera, ważnym czynnikiem jest posiadanie zestawu właśnie tych cech, które są niezbędne na danym stanowisku. Musimy się zastanowić, czy aby na pewno jesteśmy zarówno dociekliwi i odporni na powtarzalność zadań jak i kreatywni w poszukiwaniu potencjalnych usterek, jeśli marzy nam się kariera jako tester oprogramowania.

Kolejnym krokiem jest zebranie jak najwięcej informacji o zawodzie, który nas interesuje.

Warto wiedzieć, jakie są konkretne zadania, jak wygląda codzienna praca na tym stanowisku, jakie są wyzwania i wymagania. Musimy się upewnić, że każdy aspekt tej pracy będzie nam odpowiadał i będziemy czerpali satysfakcję z zawodu. Trudno być specjalistą w jakiejś dziedzinie, jeśli sami szczerze się tym nie interesujemy. W tym pomocne są liczne webinary, blogi czy literatura, np. Webinar testuj.pl “Test na testera. Sprawdź czy nadajesz się do tego zawodu!”
Link do webinaru: https://youtu.be/drolO1LHcDs?t=3196

Warto zaznaczyć, że nasze poprzednie doświadczenie może być zawsze pomocne przy zmianie branży.

TestJeśli już wiemy, jak wygląda praca jako tester, posiadamy odpowiednie cechy charakteru, możemy również wykonać internetowy test predyspozycji.

Test na testera znajdziemy na poniższej stronie: 
https://www.testnatestera.pl/

 

Natomiast przykładowe testy na programistę znajdują się na poszczególnych stronach:

https://it-academy.pl/czy-nadajesz-sie-na-programiste/
https://codeitup.pl/test-predyspozycji/
https://kodilla.com/pl/test
https://coderstrust.pl/test-predyspozycji/

Dla większej pewności dobrze jest wykonać zadania próbne, znaleźć jakieś ćwiczenia, które chociaż w małym stopniu odzwierciedlają zadania na danym stanowisku.

Balance brain vs heartNatomiast jeśli przeszliśmy przez wszystkie powyższe etapy, dużo wiemy na temat samej pracy i wykonaliśmy próbne zadania, jeśli jesteśmy zdecydowani na 100%, że jest to nasz zawód marzeń i sądzimy, że nadajemy się do tej branży, to nie pozostaje nic innego jak tylko stawiać pierwsze kroki w IT.
A o tym już w następnym poście.

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz być z nami na bieżąco
zapisz się na nasz darmowy newsletter!

Z pozdrowieniami,

Nauczyciel w IT

Logo nauczyciel w IT